Jiří Šach

Jiří ŠachSíň slávy

...  uveden do síně slávy v roce 2014
Jiří Šach se narodil v roce 1950. S fotbalem začínal v žácích Baníku Příbram, kde jeho otec funkcionařil a v určitých letech dělal i předsedu hornického klubu. Zlomem ve výkonnosti Jirky byl přechod do žáků a poté i dorostu Spartaku Příbram, kde společně s Vaškem Šlehoferem se výrazněji prosazovali nad svými vrstevníky. V té době dorostenci Spartaku hrávali výborný fotbal a v roce 1967 se jim podařilo postoupit do dorostenecké ligy. Hned v prvním ročníku této kvalitní soutěže, skončili v roce 1968 na druhém místě o pouhý bod za Duklou Praha.

Jirka byl kapitánem tohoto výjimečného dorostu a za své výborné výkony neušel pozornosti fotbalových činovníků a po zásluze byl vybírán do krajských i reprezentačních výběrů. Vrcholem jeho kariéry byla určitě jeho účast na mistrovství Evropy juniorů. Tento kolektiv, ve kterém hráli - pozdější českosl. reprezentanti Bičovský, Melichar, Albrecht - dosáhl ve Francii, pod trenérem Vlad. Mirky, ojedinělého úspěchu a stal se mistrem Evropy. Jirka na místě stopéra nastupoval v základní sestavě a byl v mužstvu oporou. Po návratu z Francie nastupoval již za A tým Spartaku a nebylo žádným překvapením, že brzy zakotvil na Litavce, kde hrál národní ligu.

Na vojnu odešel do Bánské Bystrice a poté přešel do Tábora, kde hrával s Josef Pešicem a Karlem Kroupou. Po návratu z vojny hrál nadále za Baník Příbram. Jeho nadějnou kariéru zabrzdil incident ve Varnsdorfu, kde v mistrovském zápase neunesl neobjektivní rozhodování utkání a inzultoval sudího. Za tento přestupek byl tvrdě potrestán a od klubu dostal roční distanc. Poté odešel do Podlesí a odtud se navrátil zpět na Spartak, kde se stal okamžitě vůdčí osobností v krajském přeboru. V té době se věnoval i sálové kopané a společně s Jardou Pazderou a bratry Šindelářovými hrál za československou reprezentaci a dokonce se dostal i na mistrovství světa do Brazílie.

Začátkem osmdesátých let se vrátil do národní ligy na Litavku, kde hrál pod trenérským vedením spoluhráče Josefa Škváry. Po skončení hráčské kariéry trénoval na Litavce B mužstvo a později ještě v Milíně. Po pádu minulého režimu začal podnikat a do dnešních dnů se plně věnuje podnikání v kovovýrobě.Předtím dlouhá léta pracoval na šachtě 19, kde dělal šachetního prohlížeče. Za dlouholeté působení ve fotbale a za propagaci Spartaku v reprezentačních výběrech si Jirka právem zaslouží vstoupit do spartakovské Síně slávy.
1894 ....... 2018 ....... 2024 © skspartak.cz
webdesign | websystem | KAO.cz