Jiří Tůma

Jiří TůmaSíň slávy

...  uveden do síně slávy v roce 2005
Spartakovská legenda Jiří Tůma osvědčil nebývalou věrnost svému klubu. S fotbalem začínal jako jedenáctiletý žáček již v roce 1937. V dorostu hrával společně s Karlem Míkou, Jiřím Milcem, Františkem Burdou, Josefem Ctiborem a dalšími. Vytvořili kvalitní dorostenecký tým, který neměl na celém Podbrdsku konkurenci. Jak v žácích, tak i v dorostu střílel góly především Jirka Tůma, který byl každoročně nejlepším střelcem.

Na podzim 1942 jako šestnáctiletý mladík nastoupil poprvé za A mužstvo dospělých proti Hostomicím a také on se zasloužil o výhru 5:2. Od té doby měl dres v A mužstvu již definitivně zajištěn. Jeho spoluhráči v té době byli: M. Hudeček, J. Machuta, J. Kšanda, K. Maršík, Al. Hofman, A. Vršecký, J. Šejna a další. V roce 1945 vytvořil společně s plzeňským kanonýrem Antonínem Hájkem nezapomenutelnou střeleckou dvojici. Např. v mistrovském zápase s SK Dobříš se o výsledek 8:0 pro Horymír postarali dva borci.: branky vstřelili Tůma čtyři a Hájek také čtyři. Bohužel tato dvojice nemohla dále pokračovat pospolu. Legendární kanonýr Ant. Hájek z Příbramě odešel a Jirka Tůma byl v roce 1947 přeškolen Františkem Aglerem na krajního obránce v tehdejším systému 2-3-5.

S přibývajícími roky se Jiří Tůma stával pojmem příbramské kopané. Byl po řadu let pilířem mužstva, tentokrát již v roli skvělého stopera. Na jeho trestné kopy z velké vzdálenosti ještě dnes vzpomíná mnoho pamětníků. V letech 1956-60 pod vedením trenérů Fr. Hampejse, dále Pepi Bicana a poté Oldy Nejedlého bylo utvořeno opravdu velmi dobré mužstvo, které hrávalo na špici I.A. třídy. Tehdy krajský přebor nebyl ještě utvořen. Jen nevraživost v samotném městě zabránila postupu do divize. Nejlepší hráči z tohoto týmu byli různými opatřeními převeleni na Litavku, kde se budoval v okresním přeboru mančaft, který v pozdějších letech kraloval příbramské kopané. Právě tato léta pokládá Jiří Tůma za svá nejúspěšnější. Hráčský kádr tehdy tvořili: V. Dvořák, D. Drenko, V. Havelka, , J. Kupka, J. Špidla, M. Pácalt, J. Zámečník, J. Kvapil, J. Bartoš, J. a Vl. Žemlička, M. Podšer, Vl. Přibyl, Petřík, K. Hofman.

Jiří Tůma byl plných 21 let oporou A týmu. V roce 1963 přešel ještě vypomoci na tři roky B mužstvu a svou hráčskou kariéru ukončil opět jako útočník. Při své výkonnosti měl daleko více možností hrávat vyšší soutěže. Nenechal se však zlákat. Byl vždy velkým klubistou. V roce 1951 ve svých 25 letech začal vykonávat náročnou funkci sekretáře, kterou dělal až do roku 1987. Jirka byl fotbalistou tělem a duší, zůstal věrný horymírácko-spartakovské kopané dodnes. Nevynechá žádný mistrovský zápas A týmu a někdy se zajde podívat i na B mužstvo a dorostenecké a žákovské celky. V loňském roce oslavil v plné svěžesti osmdesátku.
1894 ....... 2018 ....... 2024 © skspartak.cz
webdesign | websystem | KAO.cz