Václav Dvořák

Václav DvořákSíň slávy

...  uveden do síně slávy v roce 2013
Václav Dvořák se narodil 19.4.1932. Mladá léta prožil v Českých Velenicích, kde začínal i s fotbalem. V pozdějších letech se přestěhoval do Plzně. V Příbrami začal působit v dresu tehdejšího Baníku Příbram. Do Spartaku přešel společně s výbornými útočníky - Kuldou Bartošem, Jiřím Žemličkou a Láďou Přibylem v roce 1956 z Baníku Příbram. Na Spartaku ve své době zažil i výborné trenéry: slávisty Frantu Hampejse, legendárního Pepi Bicana a hned po něm přišel i nejlepší střelec z mistrovství světa v roce 1934 v Itálii - Olda Nejedlý.

V době působení Vaška Dvořáka se umisťoval Spartak na předních postech krajské tabulky a sehrál i několik kvalitních mezinárodních zápasů, proti celkům Baltyku Gdynia, AIK Stockholm a též proti národním mužstvům Etiopie a Quinee. Nastoupil i v utkání s reprezentačním celkem ČSSR, které se hrálo na Litavce. Na Spartak zavítal i přední ligový celek Baník Ostrava. Nezapomenutelné mistrovské zápasy sehrál proti tradičním soupeřům , které se hrávaly za velkého diváckého zájmu - proti Baníku Příbram, Dobříši, Hořovicím, Berounu.

V padesátých a šedesátých letech minulého století patřil Vašek k populárním osobnostem, hlavně u fanoušků ze staré části Příbrami. Vydatně se podílel i na postupu Spartaku do krajského přeboru v roce 1965. V tomto roce se zúčastnil i fotbalového družebního zájezdu do Rudislebenu v NDR. V prvním mužstvu Spartaku končil o rok později, když odešel do Milína. Do Spartaku se ještě jednou vrátil, ne však jako gólman, ale jako útočník v C mužstvu.I přes malý vrůst byl vynikajícím a spolehlivým gólmanem a na jeho výkony s povděkem vzpomínají pamětníci a fandové Spartaku. Vyznačoval se skromností a kamarádskou povahou.

V civilním životě pracoval v Calorii a později v SVA Příbram, kde dělal náročné práce ve slévárně. V osobním životě , krátce po narození syna mu zemřela manželka. Později ve věku 18 let tragicky zemřel i jeho syn, který kráčel v jeho šlépějích a chytával za žákovské a dorostenecké celky Spartaku. Václav Dvořák, pokud mu dovolil zdravotní stav, pravidelně navštěvoval mistrovské zápasy na Spartaku. Žije se svou druhou ženou v Pečovatelském domově na Zdaboři.
1894 ....... 2018 ....... 2024 © skspartak.cz
webdesign | websystem | KAO.cz